هشدار جدی روانشناسان آمریکایی: ترامپ خطرناک است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن اگزمینر در مقاله‌ای با عنوان «بی ثباتی روانی» به قلم کیمبرلی لئونارد نوشت: یک گروه از کارشناسان پزشکی که مدعی هستند شرایط مربوط به سلامت روحی-روانی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، او را به فردی خطرناک تبدیل کرده است که برای تصدی مقام ریاست جمهوری آمریکا نامناسب است، به دنبال آن هستند که در روند تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا برای استیضاح احتمالی ترامپ، در کمیته‌های مختلف این مجلس حاضر شوند و علیه ترامپ شهادت دهند. 
اعضای این گروه هفت نفره، شامل چهار روان پزشک، یک متخصص اعصاب و روان بالینی، یک متخصص مغز و اعصاب و یک متخصص طب داخلی، برنامه دارند آمادگی خود را برای شرکت در جلسات استماع کنگره در هفته آینده و همچنین اجرای مصاحبه‌های مختلف با رسانه ها، اعلام کنند. آن‌ها همچنین برای مشورت دادن به اعضای کنگره و رایزنی خصوصی با آن ها، در دسترس خواهند بود. این افراد همچنین آماده خواهند بود با نامزد‌های ریاست جمهوری حزب دموکرات که خواهان رقابت با ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ هستند، گفتگو کنند. اعضای این گروه هفت نفره همچنین اعلام کرده اند حاضرند با اعضای کابینه ترامپ نیز صحبت کنند. 
دکتر بَندی لی (Bandy Lee)، روان پزشک در دانشکده پزشکی دانشگاه «یِیل» که ریاست این گروه هفت نفره را به عهده دارد، روز گذشته (جمعه) برنامه‌های این گروه را به اطلاع روزنامه واشنگتن اگزمینر رساند. وی در این خصوص به خبرنگار واشنگتن اگزمینر گفت: ما بر این باوریم که برگزاری جلسات استماع درباره جنبه‌های مربوط به ارزیابی سلامت روحی-روانی در رابطه با استیضاح ترامپ، امری حیاتی است. علت آن این است که طی دو سال و نیم گذشته، ما عمیقاً نگران ثبات روانی رئیس جمهور آمریکا بوده ایم و آنچه ما قبلاً درباره جنبه‌های روحی-روانی رئیس جمهور می‌گفتیم، تقریباً به طور کامل درست از کار درآمده و به اثبات رسیده است.
اگزمینر افزود: در عین حال، این مسئله‌ای بحث انگیز و جنجالی است که چند پزشک و روان پزشک درباره سلامت روحی-روانی هر فردی، چه رسد به رئیس جمهور آمریکا، ارزیابی‌هایی ارائه کنند، بدون این که شخصاً او را معاینه کرده باشند. حتی مجموعه قوانین و نظامنامه‌های برخی از انجمن‌های پزشکیِ آمریکا با ارائه چنین ارزیابی‌های غیر حضوری و بدون معاینهِ شخصیِ بیمار، به شدت مخالفند. از سوی دیگر، پزشکانی که با موضع خانم دکتر بندی لی موافق هستند، تأکید دارند که توصیف طرز رفتار خطرناک رئیس جمهور آمریکا از سوی این پزشکان که حاکی از بی ثباتی روانی وی (ترامپ) است، به منزله ارائه تشخیص رسمی این بیماری از سوی این پزشکان نیست و از این رو، ناقض نظامنامه‌های یاد شدهِ انجمن‌های پزشکی به حساب نمی‌آید. 
اعضای این گروه هفت نفره که آماده شهادت دادن در کنگره هستند، بر این باورند که اطلاعات کافی از رفتار علنی رئیس جمهور در برابر انظار عمومی و همچنین از توئیت‌ها و مصاحبه‌های وی وجود دارد که بتوان با استناد به آن‌ها در رابطه با سلامت یا عدم سلامت روانی رئیس جمهور آمریکا اظهار نظر کرد. یکی دیگر از اسنادی که این گروه به آن اشاره می‌کند که قابل استناد در رابطه با سلامت روحی ترامپ است، گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای رابرت مولر، بازپرس ویژه آمریکاست، که مسئول تحقیق درباره مداخلات احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا بود. 
دکتر بندی لی گفت: اگر ما به تمام منابع مزبور رجوع کنیم، آنگاه حتی اگر شخصِ رئیس جمهور را به طور خصوصی نیز معاینه کنیم، اطلاعات بسیار ناچیزی بر اطلاعات کنونی ما در رابطه با سلامت روانی وی اضافه خواهد شد. این گروه پیشتر از ترامپ خواسته بودند که به معاینه پزشکی از سوی آنان تن در دهد، اما هیچ پاسخی از وی در این زمینه دریافت نکردند. از همین رو، آنان با توجه به مفاد گزارش رابرت مولر و سایر منابعی که در اختیار داشتند، به ارزیابی شرایط سلامت روحی-روانی رئیس جمهور آمریکا پرداختند و سرانجام نتیجه گرفتند که وی ظرفیت روانی و سلامت روحیِ لازم برای عمل به وظایفش به عنوان رئیس جمهور آمریکا را ندارد و دست کم باید قدرت و اختیارات مربوط به اعلان جنگ از وی سلب شود و همچنین دسترسیِ او به تسلیحات هسته‌ای آمریکا و اختیارات وی برای صدور فرمان استفاده از سلاح‌های هسته‌ای این کشور نیز از وی گرفته شود. 
دکتر بندی لی تاکنون مجاز بوده است که نام چهار تن از افراد این گروه را اعلام کند، اما دو تن از اعضای این گروه فعلاً از وی خواسته اند که هویت شان را افشا نکند. دکتر لی در این خصوص گفت: ما تمایل نداشتیم پزشکانی را که بیم آن دارند، با افشای نامشان ممکن است حرفه و شغل شان به خطر بیفتد، نگران کنیم و از اینرو، نام آن‌ها را افشا نکرده ایم تا آن‌ها بتوانند ارزیابی حرفه ای، واقع بینانه و غیر مغرضانه‌ای را از شرایط سلامت روحی-روانی رئیس جمهور آمریکا، ارائه کنند.»

;
دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه